Версія для людей
з вадами зору

19 травня відзначається Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами, проголошений Міжнародним Альянсом з боротьби з гепатитами, що об’єднує понад 200 асоціацій хворих на гепатити у всьому світі.

Статистика свідчить, що в середньому кожна 12-та людина у світі є носієм вірусу гепатиту В або С, проте рівень обізнаності людей про ці захворювання є вкрай низьким. Захворювання починається поступово, перебігає без симптомів та не проявляється тривалий час.

Детальніше ПРО ГЕПАТИТ у нашій новій рубриці  #консультаціяспеціаліста

Сьогодні говоримо із завідувачкою гастроентерологічного центру КП РОКЛ ім. Ю. Семенюка, лікарем вищої кваліфікаційної категорії зі спеціальності «гастроентерологія», членкинею Української Гастроентерологічної Асоціації, експерткою департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення РОДА Іриною Олійник

ЩО ТАКЕ ГЕПАТИТ?

Гепатит – це захворювання печінки запального характеру. Його можуть викликати:
•  Токсичні речовини, в тому числі деякі ліки;
•  Відкладення жирової тканини в печінці при ожирінні;
•  Зловживання алкоголем;
•  Віруси гепатиту.

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ ГЕПАТИТ?

Якщо запалення в тканині хронічне, організм не встигає відновлювати пошкоджені клітини і заміщує їх сполучною тканиною. В результаті змінюється структура органу, розвивається фіброз, цироз і навіть рак печінки. Через ці зміни печінка не може ефективно виконувати свої функції, виводити токсини, що неминуче негативно позначається на стані організму. 

ЯКЩО У МЕНЕ ДІАГНОСТУВАЛИ ГЕПАТИТ, Я СКОРО ПОМРУ?

Ні. Хронічний вірусний гепатит – небезпечне, але не швидкоплинне захворювання, до того ж успішно піддається лікуванню. Може пройти 15-20 років, а іноді і більше, перш ніж з’являться небезпечні для життя наслідки.

ЯКИМИ БУВАЮТЬ ВІРУСИ ГЕПАТИТУ?

До збудників гепатиту вчені відносять більше 10-ти вірусів. Основних – п’ять: A, B, C, D, E. Всі вони розмножуються в печінці, але гепатити, викликані різними вірусами, розрізняються симптомами, тривалістю і формами перебігу хвороби, способів передачі і здатністю заражати.

ЧИМ ГОСТРИЙ ГЕПАТИТ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ВІД ХРОНІЧНОГО?

Гострий і хронічний гепатит – це не різні захворювання, а послідовні фази одного.  Гострий гепатит – фаза, коли організм активно бореться з інфекцією, намагаючись повністю видалити її з організму. Він виникає у всіх людей незабаром після інфікування і триває, як правило, не більше 6-ти місяців.
Хронічний гепатит – постійне запалення печінки. Він настає, якщо протягом гострої форми організму не вдалося впоратися з вірусом. В хронічну форму переходять в основному тільки гепатити В, С і D.

ЧИ МОЖУ Я ІНФІКУВАТИСЯ ГЕПАТИТОМ?

Так. Захворіти може будь-яка людина незалежно від соціального стану і доходів. Якщо людина щеплена від гепатиту В, ця хвороба йому не загрожує. Від гепатиту С щеплень немає.

ЯК ПЕРЕДАЮТЬСЯ ГЕПАТИТИ В І С?

Віруси гепатитів В і С містяться в крові та біологічних рідинах хворої людини. Зараження відбувається, коли його кров, слина, сперма чи виділення з піхви потрапляє в кров або на слизові оболонки здорової людини.

ЯК МОЖНА ЗАРАЗИТИСЯ ГЕПАТИТОМ?

Ризик зараження тим вище, чим більше інфекції потрапляє в організм. Тому найбільшу небезпеку представляє контакт із зараженою кров’ю, де міститься найбільше копій вірусу. Це може відбутися при переливанні неперевіреної крові чи її продуктів, а також проведення маніпуляцій, пов’язаних з пошкодженням шкіри, нестерильними чи погано обробленими інструментами.

ПРОФІЛАКТИКА ВІРУСНИХ ГЕПАТИТІВ:

•  Порадьтесь з Вашим лікарем щодо вакцинації проти гепатиту В;
•  Ніколи не діліться засобами індивідуального користування;
•  Якщо Ви вагітні, порадьтесь зі своїм лікарем про те, як запобігти передачі вірусу Вашій дитині;
•  Використовуйте лише стерилізовані інструменти для тату і пірсингу;
•  Використовуйте презервативи правильно та регулярно;
•  Уникайте контактів з кров’ю та рідинами організму інших людей;
•  Гігієна рук.

Великий досвід лікування хронічного гепатиту та цирозу печінки накопичений у Гастроентерологічному центрі нашої лікарні https://rokl.rv.ua/nashi-pidrozdily/terapevtychnyi-profil/hastroenterolohichnyi-tsentr